Кліщовий бореліоз або хвороба Лайма – природно-осередкове інфекційне захворювання, зараження яким відбувається через укус інфікованого кліща.
Джерелом збудників хвороби є свійські і дикі тварини – понад 200 різних видів ссавців та птахів.
У дикій природі носіями борелій є дрібні гризуни, зайці, деякі види птахів, олені тощо.
В домашніх умовах – велика і мала рогата худоба, собаки, коти. А кліщі переносять збудника людині. На бореліоз хворіють практично всі, тобто до нього висока сприйнятливість.
Захворювання це «свіже»: інтенсивне вивчення його почалось після спалаху у 1982 році в місті Лайм (США) і пік вивчення припав на 80-90 роки ХХ ст.
Хвороба Лайма – мультисистемне захворювання, при якому уражаються різні органи і системи організму: шкіра, нервова і серцево-судинна системи, опорно-руховий апарат, очі, селезінка, печінка та інші.
Основною клінічною ознакою хвороби є мігруюча еритема, яка виникає в місці укусу кліща.
У природі від 10% до 60% кліщів «заражені» бореліозом.
Природно, що пік захворюваності припадає на літо-осінь.
Тривалість інкубаційного періоду від 1 до 53 днів, найчастіше – 12 днів.
При вчасно встановленому діагнозі хвороби, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати антибіотиками. Чим раніше почати лікування, тим швидше й цілковитіше видужає людина.
Якщо хворобу не лікувати, вона переходить в хронічний хвилеподібний перебіг із загостреннями і ремісіями. У подальшому хронізація процесу може призвести до інвалідності.
Важливо, що імунітет після хвороби Лайма допускає повторне зараження і хворіти на бореліоз можна кілька разів у житті.
Хвора людина абсолютно безпечна для оточуючих і не може нікого заразити.
Хвороба Лайма в останні роки вийшла на перше місце серед природно-осередкових зоонозів у багатьох країнах світу. Широке розповсюдження вона має в Північній Америці, Європі, Азії (Китай, Японія).
Достатньо широке розповсюдження бореліоз має в Центральній Європі (Литва,Словенія, Норвегія, Фінляндія, Естонія, Бельгія, Польща, Білорусь). За 20 років в Європі зареєстровано понад 360 тис. випадків. У РФ щорічно хворіє 400-500 тис. людей.
У США хвороба Лайма зустрічається в 49 штатах, проте ≥ 90% припадає на штати: Мейн, Віргінія, Вісконсін, Мінесота, Мічіган.
У 2021р. в Україні зареєстровано 2442 випадки бореліозу. Найбільше в Києві – 371 та Київській області – 333.
За 4 місяця 2022р. в Україні зафіксовано понад 80 випадків хвороби Лайма. Найбільше – в Київській та Тернопільській областях.
У Святошинському районі м. Києва за 6 міс. 2022р. зареєстровано 11 випадків бореліозу.
Враховуючи зазначене і з метою запобігання зараженню на хворобу Лайма необхідно проводити заходи направлені проти нападу кліщів: використання ефективних репелентів та акарицидних препаратів, застосування засобів індивідуального захисту.
Після повернення з прогулянок необхідно проводити само- та взаємоогляд для своєчасного видалення кліща, що присмоктався.
Велике значення має термінове звернення до лікаря при виявлені кліща або при появі перших ознак захворювання (мігруюча еритема).
Украй важливе проведення загальносанітарних заходів щодо благоустрою парків. Боротьба з безпритульними тваринами – головними годувальниками кліщів займає не останнє місце у боротьбі з хворобою Лайма.
На закінчення хочеться відзначити, що мало є таких «виснажливих» для людини інфекційних захворювань. Одночасно з цим мало таких захворювань, які маючи таку ясну картину в початковому періоді, так легко піддаються лікуванню з повним одужанням.
Джерело: Голосіївський МВ ДУ «Київський МЦ КПХ МОЗ України»